MATERIAŁY BUDOWLANE
Cegła

Jak wybrać dobrego kierownika budowy?

11 | 03 | 2024

do przeczytania w 5 min

test

Jak wybrać dobrego kierownika budowy?

Wybór kierownika budowy to tylko z pozoru prosta sprawa. Może nam się wydawać, że potrzebujemy dowolnego uprawnionego inżyniera, który zdecyduje się przede wszystkim z dużą elastycznością wypełniać nasz dziennik budowy i dokonywać najważniejszych odbiorów na budowie. Czy jednak takie kryteria są wystarczające? Jak kierownik budowy może nam pomóc na każdym etapie budowy i czego rzeczywiście powinniśmy od niego oczekiwać?

Kierownik budowy jest dla inwestora pierwszą instancją, kiedy pojawiają się problemy wykonawcze na budowie, a także w zakresie procedur administracyjnych. Doświadczony kierownik budowy przechodził przez ten proces tak wiele razy, że nic nie jest w stanie go już zaskoczyć. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że poza nabytym doświadczeniem oraz uprawnieniami budowlanymi do kierowania robotami budowlanymi, powinien on także dobrze rozumieć technologię, na którą się zdecydowaliśmy oraz możliwe dobrze rozumieć rozwiązania konstrukcyjne, na które zdecydował się nasz projektant. Jak zatem znaleźć dobrego kierownika budowy?

Odpowiedzialność i obowiązki kierownika budowy

Wybierając inżyniera, który poprowadzi naszą budowę, powinniśmy dobrze rozumieć, jakie są jego obowiązki i jaka odpowiedzialność na nim ciąży. To kierownik budowy odpowiada między innymi przed Nadzorem Budowlanym za przebieg prac budowlanych, a także ich zgodność z projektem i sztuką budowlaną. Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należą:

  • podjęcie funkcji kierownika budowy poprzez zgłoszenie do wydziału nadzoru budowlanego stosownego oświadczenia
  • protokolarne przejęcie budowy od inwestora i zabezpieczenie terenu oraz usytuowanie zgodnie z przepisami tablicy informacyjnej
  • zapewnienie geodezyjnego wytyczenia budynku
  • kierowanie budową w sposób zgodny z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi oraz przepisami BHP
  • prowadzenie dziennika budowy oraz dokumentacji budowy
  • realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy przez projektanta lub inspektora nadzoru
  • zgłoszenie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru robót ulegających zakryciu bądź zanikających (np. fundamenty, instalacje)
  • przygotowanie dokumentacji powykonawczej
  • zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy oraz uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad
  • zawiadomienie o zakończeniu budowy lub przekazanie wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie

Przede wszystkim kierownik na budowie będzie reprezentował nasze interesy. Dlatego jednym z jego najważniejszych obowiązków nie wymienionych wprost w Prawie Budowlanym jest współpraca z inwestorem. Kierownik budowy powinien dobrze rozumieć, jakie są nasze oczekiwania względem budowy i w jakim zakresie chcemy być informowani o przebiegu prac.

Kierowanie budową wymaga doskonałego zrozumienia projektu

Zanim uruchomimy procedurę uzyskania pozwolenia na budowę, czeka nas jeszcze adaptacja projektu pod naszą działkę. Niezależnie, czy przeprowadzi ją autor podstawowego projektu, czy też zlecimy adaptację innemu fachowcowi – warto na tym etapie zaaranżować spotkanie z nim oraz potencjalnym kierownikiem budowy. Dzięki niemu szybko zorientujemy się, czy rozumie on założenia projektowe konstruktora i nie widzi zastrzeżeń, a dodatkowo może on podsunąć pomysły projektantowi, dzięki czemu zyska każda ze stron.

Powinniśmy dążyć do sytuacji, w której projektant adaptujący projekt techniczny i kierownik budowy będą gotowi do współpracy w trakcie budowy. Dlatego najlepszy będzie taki kierownik, który potrafi korzystać z dokumentacji technicznej w wersji elektronicznej przygotowanej przez konstruktora. Idealna byłaby współpraca w oparciu o model 3D – kierownik mógłby nanosić zmiany i uwagi, a projektant uwzględniać je, bądź też odnosić się do nich. Taka forma komunikacji w zasadzie gwarantuje, że na budowie nie zostaną popełnione poważne błędy nawet wtedy, kiedy kierownik prowadzi jednocześnie kilka budów.

W wielu przypadku kierownik budowy odpowiada także za adaptacje naszego projektu. Musi on jednak posiadać uprawnienia również do projektowania w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. W takiej sytuacji powinniśmy mieć już pewność, że kierownik doskonale zapoznał się z projektem. Nie zawsze jednak będzie to najlepsze rozwiązanie, ponieważ kierownik budowy specjalizujący się w wykonawstwie nie musi być sprawnym projektantem, a efekt jego pracy w tym zakresie może znacząco odbiegać od naszych oczekiwań.

Nie wystarczy sama pieczątka

Wielu z inwestorów ulega bardzo niebezpiecznemu złudzeniu, że budowa domu jednorodzinnego to przedsięwzięcie bardzo proste. W efekcie nie oczekuje od kierownika w zasadzie niczego więcej poza spełnieniem wszystkich wymogów formalnych, w tym dokonywania wpisów w dzienniku budowy. Takie podejście bardzo często prowadzi do piętrzenia się trudnych do rozwiązania problemów, które z kolei rodzą konflikty i nieprzewidziane koszty. Warto już na początku uświadomić sobie, że pod względem konstrukcyjnym i technologicznym dom jednorodzinny jest dość złożonym budynkiem, w którym kierownik i ekipa wykonawcza musi posiadać niezbędną wiedzę w zakresie konstrukcji żelbetowych, betonowych, murowych, a także drewnianych.

Niewłaściwe nadzorowanie prac ekipy wykonawczej poprzez nieuczestniczenie w odbiorach bardzo często prowadzi do usterek. Szczególnie ważne jest dokonywanie odbiorów prac ulegających zakryciu, ponieważ ewentualne błędy wykonawcze mogą się ujawnić już na etapie użytkowania budynku, co utrudnia diagnozowanie przyczyn i zwykle generuje nieporównywalnie poważniejsze konsekwencje finansowe. Dla własnego spokoju najlepiej jest więc wybrać kierownika, który rzeczywiście podejmie się nadzoru nad wykonawcą i zada sobie trud, by dobrze zrozumieć i zrealizować projekt.

Wybierzmy kierownika, który budzi nasze zaufanie

Ostatecznie to do nas będzie należała ocena, czy kandydat na kierownika budowy budzi zaufanie. To on będzie naszą prawą ręką przez okres budowy i nie możemy wątpić w jego kompetencje. O ile koordynacja przez inwestora komunikacji między projektantami a kierownikiem jest częstym zjawiskiem, o tyle trudno sobie wyobrazić, by inwestor miał stale sprawdzać rzetelność kierownika. Dlatego tak ważne jest, byśmy wybrali osobę, której bez większych wątpliwości powierzymy budowę.

Na pewno warto korzystać z doświadczeń naszych znajomych. Dobre referencje od zaufanej osoby dużo mówią, choć oczywiście nie gwarantują, że i w przypadku naszej budowy wszystko przebiegnie bez komplikacji. Nie bez znaczenia jest to, czy kierownik budowy zna wykonawcę i z nim już współpracował. Ostatecznie to on będzie bowiem pierwszym, który będzie musiał ponosić konsekwencje błędów ekipy wykonawczej, więc warto korzystać ze sprawdzonych relacji na linii kierownik – wykonawca.