MATERIAŁY BUDOWLANE
Cegła

Kiedy warto wybrać system budowania z keramzytu?

11 | 03 | 2024

do przeczytania w 5 min

test

Wybór materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych dla naszego wymarzonego domu to nie jest bynajmniej zadanie łatwe. Rynek obfituje w materiały budowlane różnego typu, a bez odpowiedniej wiedzy trudno jest je nawet ze sobą porównać. Na co w związku z tym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i kiedy to system budowania z keramzytu będzie najlepszym wyborem?

Czytając kolejne artykuły o budowie domu, można mieć prawdziwy mętlik w głowie. Już wybierając materiał na ściany fundamentowe oraz ściany nośne i działowe budynku zostaniemy zarzuceni parametrami i cechami, które na pewno nie pozwolą nam wybrać produktu idealnego. Przyczyna jest bardzo prosta – takiego zwyczajnie na rynku nie ma. Możemy natomiast znaleźć rozwiązanie optymalne dla naszego wymarzonego domu i warto przed wyborem przeanalizować, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę. Jeżeli bowiem poskładamy dom z przypadkowo dobranych na podstawie ich parametrów produktów, możemy uzyskać budynek, który nie tylko nie będzie tworzył spójnej całości, ale wręcz będzie posiadał wady konstrukcyjne.

Kiedy warto rozważyć system oparty na keramzycie?

Na początku należy dobrze przeanalizować, jaki budynek właściwie chcemy zbudować oraz na jakim efekcie końcowym nam najbardziej zależy. Jeżeli chcielibyśmy wybudować energooszczędny dom, czy to o prostej, tradycyjnej architekturze, czy też bardziej nowoczesnej, parterowy, piętrowy lub z użytkowanym poddaszem, to na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę system budowania z keramzytu. Tym bardziej, jeśli kryterium wyboru nie jest tylko cena materiału, ale przede wszystkim jakość oraz trwałość. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy pustak keramzytowy będzie miał takie same parametry, podobnie jak nie każdy strop czy nadproże z betonu lekkiego będzie odznaczać się taką samą jakością. W efekcie nie zawsze uda nam się uzyskać rozwiązanie systemowe, w którym każdy element konstrukcji budynku jest w pełni kompatybilny z pozostałymi i tworzy spójną konstrukcyjną całość.

Jeżeli jednak postawimy na system zaprojektowany przez producenta jako całość, to powinniśmy otrzymać jednorodną konstrukcję, w której każdy element konstrukcyjny i niekonstrukcyjny został wykonany z betonu lekkiego z zastosowaniem tej samej jakości cementu i kruszywa. Dopiero wtedy będziemy mogli czerpać korzyści z kompatybilności produktów i właściwego dopasowania poszczególnych materiałów do zaprojektowanego budynku. Tym bardziej, jeśli cała konstrukcja zostanie zoptymalizowana pod właściwości materiału, jakim jest keramzytobeton.

Warto unikać niepotrzebnych mostków termicznych

Jedną z najważniejszych zalet systemu budowania z keramzytu jest możliwość uzyskania bardzo jednorodnej konstrukcji, w której nawet elementy nośne, jak nadproża czy ściany fundamentowe mają podobne właściwości wynikające z zastosowania kruszywa lekkiego. Dzięki temu nie tworzymy mostków termicznych, które powstałyby przez wprowadzenie nadproży żelbetowych o dużo gorszych parametrach termoizolacyjnych, czy też nie wprowadzamy do konstrukcji budynku stropu żelbetowego płytowego, którego sztywność i skurcz mogą doprowadzić do powstania nieszczelności lub zarysowań w konstrukcji murowej.

W przypadku systemu opartego na keramzytobetonie, celem projektanta jest takie skonstruowanie budynku, by poprzez wykorzystanie elementów z betonu lekkiego o różnej gęstości, bezpiecznie przenieść obciążenia na fundament, nie godząc się na kompromisy w postaci filarków żelbetowych czy wylewanych wraz z wieńcami nadproży o dużej powierzchni oddawania ciepła. Dużym atutem jest w tym wypadku bardzo elastyczny w projektowaniu strop gęstożebrowy z pustakami keramzytobetonowymi, który łatwo wpisze się w praktycznie każdą bryłę budynku i odpowiednio zaprojektowany przeniesie nawet duże obciążenia, tworząc przy tym znakomitą barierę akustyczną.

Komfort akustyczny i cieplny to ważne czynniki

Inną ważną zaletą jednorodnej konstrukcji z keramzytobetonu jest uzyskanie wysokiego komfortu akustycznego. Beton lekki znakomicie radzi sobie z izolowaniem od dźwięków powietrznych, zwłaszcza gdy zastosujemy na ściany wewnętrzne rozwiązania z keramzytobetonu o dużej gęstości i bez szczelin powietrznych. Taka wewnętrzna ściana działowa lub konstrukcyjna po otynkowaniu może odznaczać się izolacyjnością akustyczną na poziomie aż 58 dB. Strop o grubości od 20 do 24, a nawet 30 cm dzięki zastosowaniu wielokomorowych pustaków keramzytobetonowych oraz czterocentymetrowej warstwy nadbetonu także świetnie poradzi sobie z tłumieniem dźwięków z poddasza lub piętra. Tym bardziej, jeśli wykonamy na nim prawidłowo tzw. podłogę pływającą.

Bardzo duże znaczenie dla domowników ma także odczucie komfortu cieplnego. Świetnie zaizolowane ściany zewnętrzne to nie wszystko. Istotna jest także właściwa regulacja wilgotności oraz możliwie wyrównana temperatura na powierzchni wewnętrznej przegród. Dzięki zastosowaniu betonu lekkiego w przypadku prawie wszystkich elementów konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych naszego domu, zyskamy także bardzo zbliżone parametry termiczne po ociepleniu budynku. W efekcie temperatura powierzchni ścian nie będzie się znacząco wahać, a to wpłynie na komfort wszystkich domowników. Ponadto niski opór dyfuzyjny elementów z keramzytobetonu w połączeniu z wydajnym systemem wentylacji usprawni regulację wilgotności.

Bez szalowania w czasie budowy i pleśni po jej zakończeniu

Dobrze przemyślany i zaprojektowany system z keramzytu pozwala uniknąć jakiegokolwiek szalowania podczas budowy. Strop gęstożebrowy wymaga jedynie zastosowania typowych podpór, a kształtki różnego typu eliminuję konieczność deskowania. Podczas budowy nie musimy więc marnować czasu na uciążliwe kształtowanie elementów żelbetowych. To ważne, ponieważ koszty robocizny rosną w bardzo szybkim tempie, a dostępność dobrze wyszkolonych pracowników z roku na rok spada. Właśnie dlatego warto stosować rozwiązania możliwie proste, przy których trudno popełnić błąd na budowie.

System budowania z keramzytu będzie również świetnym wyborem, jeśli szczególnie obawiamy się występowania pleśni lub grzybów. Keramzyt jako materiał budowlany od lat cieszy się renomą całkowicie odpornego na rozwój tych szkodliwych organizmów. Decydując się na dom wykonany z keramzytobetonu mamy w zasadzie całkowitą pewność, że pleśń nie rozwinie się na naszych ścianach nawet wtedy, kiedy wentylacja z jakiegoś powodu nie będzie miała wymaganej wydajności. Można powiedzieć, że zastosowanie systemu budowania z keramzytu jest niczym wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej na zdrowie całej naszej rodziny.

System budowania z keramzytu = oszczędności na etapie budowy

Dobry system budowania z keramzytu może nie być najtańszym rozwiązaniem na rynku, a nawet na pewno nim nie będzie. Musimy jednak pamiętać, że wysoka jakość zawsze kosztuje. W tym wypadku możemy jednak odzyskać dobrze zainwestowane pieniądze jeszcze przed zakończeniem budowy. Ograniczenie szalowania, łatwość murowania dzięki elementom uzupełniającym, powierzchnia ścian i stropów ułatwiająca tynkowanie, czy też wysoka precyzja wykonania elementów systemu – to wszystko przekłada się na niższe koszty związane z robocizną. Musimy jednak pamiętać, by wybrać ekipę, która będzie potrafiła w pełni skorzystać z wszystkich atutów, jakie daje przemyślany system budowania bazujący na keramzytobetonie. Wtedy z dużą satysfakcję będziemy obserwować, jak nasz wymarzony dom rośnie warstwa po warstwie zgodnie z projektem.